RTSH 24 Live

Teknologji

Shpikësit e vaksinës antikovid

Shpikësit e vaksinës antikovid

Firmat Biontech dhe Pfizer sapo njoftuan se kanë zbuluar vaksinën kundër koronavirusit. Vaksina është efektive në 90 për qind

Kompania Pfizer njofton sukses me vaksinën për koronavirusin

Kompania Pfizer njofton sukses me vaksinën për koronavirusin

Kompania farmaceutike amerikane Pfizer njoftoi të hënën se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19-s ka dëshmuar një nivel efektiviteti

Dy pajisje  te reja testimi antigjeni Covid-19

Dy pajisje  te reja testimi antigjeni Covid-19

Rregullatori kombëtar i Produkteve Mjekësore të Kinës miratoi për daljen në treg të dy pajisjeve testimi antigjeni që mund

Transformimi i gjelbër  ndihmon në ndërtimin e një bote të pastër e të bukur

Transformimi i gjelbër  ndihmon në ndërtimin e një bote të pastër e të bukur

  Si një vend i madh me një popullsi prej 1.4 miliard banorësh, Kina i ka kushtuar vëmendje dhe investime  mbrojtjes ekologjike dhe

Cilësia e gomave ndikon në autonominë e baterisë tek makinat elektrike

Cilësia e gomave ndikon në autonominë e baterisë tek makinat elektrike

Karakteristikat e gomave dhe niveli i mirëmbajtjes së tyre luajnë një rol vendimtar në përmirësimin e efikasitetit të makinave

”Huawei” humb kurorën e prodhuesit të parë botëror

”Huawei” humb kurorën e prodhuesit të parë botëror

Kompania kineze e celularëve ”Huawei” humbi në tremujorin e tretë titullin e shitësit të parë botëror të smartfonëve,

Covid-19 mund të zbulohet nga tingulli i kollitjes

Covid-19 mund të zbulohet nga tingulli i kollitjes

Një algoritëm i zhvilluar në SH.B.A. ka identifikuar saktë njerëzit me Covid-19 vetëm nga tingulli i kollitjes së tyre, shkruan

Historike, në Europë shitja e makinave elektrike i kalon ato me naftë

Historike, në Europë shitja e makinave elektrike i kalon ato me naftë

Ngjarje e rëndësishme në botën e automobilave. Në shtator, për herë të parë në histori, shitja e makinave elektrike

Covid: Antitrupat "bien shpejt pas infektimit"

Covid: Antitrupat "bien shpejt pas infektimit"

Nivelet e antitrupave mbrojtës tek njerëzit zbehen "mjaft shpejt" pas infeksionit me koronavirus, thonë studiuesit.Antitrupat janë një pjesë

NASA zbulon ujë në sipërfaqen e ndriçuar të Hënës

NASA zbulon ujë në sipërfaqen e ndriçuar të Hënës

Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA, njoftoi të hënën se ka konfirmuar ekzistencën e ujit në zonat e ndriçuara të

Dronë dhe anije që mund të riparojnë turbina dhe pastrojnë oqeane

Dronë dhe anije që mund të riparojnë turbina dhe pastrojnë oqeane

Anije pa drejtues dhe dronë autonomë një ditë mund të përdoren për riaparimin e turbinave të erës në det të

20 vjet në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës

20 vjet në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës

Data 2 nëntor shënon 20 vjetorin e pranisë së vazhdueshme të njeriut në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Mjeti i hulumtimit hënor  ecën 565.9 m në anën e pasme të Hënës

Mjeti i hulumtimit hënor  ecën 565.9 m në anën e pasme të Hënës

Mjeti zbritës dhe ai hulumtues i sondës “Chang'e-4” kanë kaluar në të ashtuquajturën “gjendjeje fjetjeje” të

Mutacionet e virusit nuk ndikojnë në zhvillimin e vaksinës

Mutacionet e virusit nuk ndikojnë në zhvillimin e vaksinës

“Zhvillimi i vaksinave Covid-19 nuk u ndikua nga mutacionet në virus”. Kështu deklaroi Tian Baoguo, zyrtar i Ministrisë kineze të

Anija e agjencisë NASA pritet të sjellë në tokë një kampion asteroid

Anija e agjencisë NASA pritet të sjellë në tokë një kampion asteroid

Një anije hapësinore amerikane e agjencisë NASA do të prekë sipërfaqen e një asteroidi, prej nga do të sjellë një

Sateliti vrojtues që ndihmon luftën kundër ngrohjes globale

Sateliti vrojtues që ndihmon luftën kundër ngrohjes globale

Një satelit vrojtues i tokës pritet të niset drejt hapësirës nga Kalifornia muajin që vjen. Sateliti që është prodhim

Inteligjenca gjermane do të mund të lexojë mesazhet në WhatsApp

Inteligjenca gjermane do të mund të lexojë mesazhet në WhatsApp

Në Gjermani, raportohet se qeveria u ka mundësuar agjencive të inteligjencës të lexojnë korrespondencën në WhatsApp dhe aplikacione

PE kontroll mbi rrjetet sociale

PE kontroll mbi rrjetet sociale

Gjuha e urrjetjes e përdorur në platformat digjitale Google dhe Facebook do të minimizohet me ligj. Parlamenti Europian votoi për një kontroll

Kinë, 901 milionë përdorues të shërbimit audio-viziv digjital

Kinë, 901 milionë përdorues të shërbimit audio-viziv digjital

Numri i përdoruesve të shërbimit audio-viziv në internet në Kinë arriti në 901 milionë në muajin qershor, ose rreth

Në 2021 nis aplikimi i sistemit të ri të fiskalizmit

Në 2021 nis aplikimi i sistemit të ri të fiskalizmit

Në Shqipëri autoritetet financiare kanë hartuar një sistem të ri fiskalizimit i cili do të ndryshojë rrënjësisht mënyrën

Gjiganti i motorit të kërkimit "Baidu" hap shërbimin e taksive vetëdrejtuese në Pekin

Gjiganti i motorit të kërkimit "Baidu" hap shërbimin e taksive vetëdrejtuese në Pekin

Gjiganti kinez i motorit të kërkimit "Baidu" ka hapur shërbimin e tij robotaksi "Apollo Go" në Pekin, duke u mundësuar udhëtarëve

Nobeli në fizikë, tre shkencëtarë u vlerësuan me çmim për studimin e vrimave të zeza

Nobeli në fizikë, tre shkencëtarë u vlerësuan me çmim për studimin e vrimave të zeza

Tre shkencëtarë janë vlerësuar me Çmimin Nobel 2020 në Fizikë për punën për të kuptuar vrimat e zeza në

RTSH: Së bashku!

RTSH: Së bashku!

Sot RTSH , në të gjitha kanalet e platformës së saj , paraqitet me një pamje të re, logo dhe slogan të ri. Logo e re vjen natyrshëm

Aliquet

Aliquet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam sit amet ante in tellus aliquam feugiat eget in turpis. Maecenas dignissim libero tellus, at fermentum