RTSH 24 Live

Sociale

Veliaj  në njësinë 13 :“Pavarësisht sulmeve, projektet e Bashkisë nuk do të ndalen”

Veliaj në njësinë 13 :“Pavarësisht sulmeve, projektet e Bashkisë nuk do të ndalen”

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në një takim në lagjen 13 foli për projektin e bashkimit të kopshtit Zoologjik

Nis nga ndërtimi një lagje re në Tiranë

Nis nga ndërtimi një lagje re në Tiranë

Një lagje e re ka nisur të marri jetë sot në Tiranë. Ajo do të ndërtohet afël lagjes "5 Maji" Lagje e projektuar nga arkitekti

OBSH: Bllokimet mund të shmangen nëse të gjithë bëjnë atë që u takon

OBSH: Bllokimet mund të shmangen nëse të gjithë bëjnë atë që u takon

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se vendosja e ndalim-qarkullimeve për shkak të koronavirusit mund të shmangej, nëse

Kush janë grupmoshat që shpenzojmë më shumë për bare e restorante në Shqipëri

Kush janë grupmoshat që shpenzojmë më shumë për bare e restorante në Shqipëri

Teksa Shqipëria është ndër vendet me numrin më të lartë të bar restoranteve në botë, në raport me popullsinë,

Alarmi i OBSH: Spitalet në kufijtë e kapaciteteve

Alarmi i OBSH: Spitalet në kufijtë e kapaciteteve

Hemisfera veriore është në një “moment kritik” të pandemisë nga Covid-19. Alarmi vjen nga drejtori i përgjithshëm

Ministrja e Shëndetësisë apel grave: Mos neglizhoni shëndetin, kryeni mamografinë, është falas

Ministrja e Shëndetësisë apel grave: Mos neglizhoni shëndetin, kryeni mamografinë, është falas

“Nëse do duhet të bënim një apel sot, apeli do të ishte i thjeshtë për çdo grua, për çdo nënë,

Ndahet nga jeta Prof. Elmas Eltari, zbuluesi i “Etheve hemoragjike” nuk i mbijetoi Covid -19

Ndahet nga jeta Prof. Elmas Eltari, zbuluesi i “Etheve hemoragjike” nuk i mbijetoi Covid -19

Tërë jetën ua kushtoi zbulimit dhe kurimit të sëmundjeve infektive, por nuk mundi t'i mbijetonte virusit Sars Cov 2. Prof . Elmas Eltari,

Lushnje, mjekët: Forconi imunitetin!

Lushnje, mjekët: Forconi imunitetin!

Jeta sedentare, neglizhimi i konsumimit të fruta- perimeve si dhe pirja e alkolit, janë prej faktorëve që dobësojnë organizmin e njeriut,

Studimi: E ftohura mund t’ju mbrojë nga Covid-19

Studimi: E ftohura mund t’ju mbrojë nga Covid-19

Një studim i ri tregon se pas një të ftohure personi mund të jetë më i aftë për t’i rezistuar një goditjeje të

Shqipëri: Shqetësim largimi i fëmijëve dhe të rinjve si azilkërkues në BE

Shqipëri: Shqetësim largimi i fëmijëve dhe të rinjve si azilkërkues në BE

Në Shqipëri vijon të mbetet shqetësim fenomeni i azilkërkuesve në vendet e BE. Studiuesit shqiptarë, duke iu referuar të

Policia e Shtetit rrit ndëshkimet ndaj atyre që nuk mbajnë maska

Policia e Shtetit rrit ndëshkimet ndaj atyre që nuk mbajnë maska

Ndërsa Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, njofton me shqetësim për numrin e lartë të infeksioneve me koronavirus,

COVID 19, vazhdon numri i lartë i infeksioneve

COVID 19, vazhdon numri i lartë i infeksioneve

Vazhdon të mbetet shqetësues niveli i infeksionit me COVID 19 në Shqipëri.Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bëri

Vodafone Albania dhuron 15.000 pajisje smart

Vodafone Albania dhuron 15.000 pajisje smart

Fushata #RedforKids, e iniciuar nga Fondacioni “Vodafone Albania”, në muajin e parë të pandemisë Covid-19, me dhurimin e 5,000 tabletave

Ndryshon orari mësimor për shkollat me turne

Ndryshon orari mësimor për shkollat me turne

Për rreth 180 shkolla, ku mësimi zhvillohet me 2, 3 apo 4 turne orari mësimor do të ndryshoj në fund të muajit Nëntor. Drejtues

30 familjeve në Bërdicë u rrezikohen tokat

30 familjeve në Bërdicë u rrezikohen tokat

Lumënjtë Drin, Bunë e Kir vijojnë të hërryejnë tokat në disa njësi administrative të bashkisë Shkodër.

Divjakë, pastrohen kanalet kulluese

Divjakë, pastrohen kanalet kulluese

Këtë vit fermerët e Divjakës i kanë më të sigurta tokat nga përmbytjet. E kjo pasi rreth 90% e kanaleve kulluese të

Incidentet e ndryshme në shkolla. Policët në moshë të thyer, punonjës sigurie pranë tyre

Incidentet e ndryshme në shkolla. Policët në moshë të thyer, punonjës sigurie pranë tyre

Incidentet e ndryshme që shkaktohen herë pas here në institucionet arsimore, sidomos gjimnazet, ka bërë që ministri i Brendshëm,

Kanceri i gjirit po prek dhe moshat e reja

Kanceri i gjirit po prek dhe moshat e reja

700 - 800 raste të reja regjistrohen çdo vit në vendin tonë  me kancer në gji. Por ajo që po shqetëson më shumë

Baret dhe restorantet hapin ambjentet e brendshme për klientët

Baret dhe restorantet hapin ambjentet e brendshme për klientët

Me 1 tetor baret dhe restorantet kanë mundësi të shfrytëzojnë edhe pjesën e brendshme të tyre. Ky vendim i ministrisë së

Shkollat, mësim me turne. Çifligu: Të përshtaten oraret për fëmijët në një familje

Shkollat, mësim me turne. Çifligu: Të përshtaten oraret për fëmijët në një familje

Ajo që i ka shqetësuar më shumë prindërit pas nisjes së shkollës janë oraret e ndryshme që u duhet të dërgojnë

Shkodër, mungon metadoni

Shkodër, mungon metadoni

Rritja e konsumuesve të lëndëve narkotike është kthyer në fenomen shqetësues në Shkodër. Specialistët e fushës

Punonjësit e Uzinës së Naftës në Ballsh  u rikthehen protestave

Punonjësit e Uzinës së Naftës në Ballsh u rikthehen protestave

Naftëtarët e Ballshit i janë rikthyer protestave ketë të  premte  përpara uzinës së qytetit. Dështimi i negociatave

“Një shtëpi për të pamundurit” në Bashkinë Kukës po zbatohen disa projekte

“Një shtëpi për të pamundurit” në Bashkinë Kukës po zbatohen disa projekte

10 familje në vështirësi ekonomike dhe sociale ne Kukës u bënë me shtëpi falë projektit social të Shoqatës  “Jetimët

Lajm i mirë nga Infektivi, shërohen 33 pacientë me koronavirus, ulet numri i të shtruarve në spital, ja gjendja e tyre

Lajm i mirë nga Infektivi, shërohen 33 pacientë me koronavirus, ulet numri i të shtruarve në spital, ja gjendja e tyre

Pavarësisht shifrave të larta të të infektuarve me koronavirus, një lajm i mirë vjen nga Spitali Infektiv. Ministria e Shëndetësisë