RTSH 24 Live

Kulturë

Shkodër, mbahet në mjedis të hapur Festivali Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë

Shkodër, mbahet në mjedis të hapur Festivali Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë

Pavarësisht  pandemisë  tradita e  Festivalit  Mbarëkombëtar të Këngës për Fëmijë që zhvillohet

Dita botërore e planifikimit të qyteteve

Dita botërore e planifikimit të qyteteve

Dita botërore e planifikimit të qyteteve, është ditë e rëndësishme për çdo qytetar të botës që dëshiron

Petrit Ruka nderohet me titullin “Doctor Honoris Causa”

Petrit Ruka nderohet me titullin “Doctor Honoris Causa”

Poeti Petrit Ruka u nderua sot me titullin “Doctor Honoris Causa”, për kontributin e veçantë me anë të krijimtarisë poetike,

Mbrojtja e teatrit antik të Finiqit, BE financon projektin që synon shndërrimin e tij në funksion të turizmit kulturor

Mbrojtja e teatrit antik të Finiqit, BE financon projektin që synon shndërrimin e tij në funksion të turizmit kulturor

-Teatri antik në qytezën antike të Finiqit, në qarkun e Vlorës, është bërë pjesë e një programi që synon

Kinë, në një shpellë në Gansu u gjet ADN-ja e “Homo Denisova”

Kinë, në një shpellë në Gansu u gjet ADN-ja e “Homo Denisova”

Një grup shkencëtarësh kinezë kanë bërë përparime të rëndësishme në kërkimet mbi “Homo Denisova”,

“Qielli im” i Ilirian Zhupës nën interpretimin e katër artistëve

“Qielli im” i Ilirian Zhupës nën interpretimin e katër artistëve

Poema “Qielli im” e poetit Ilirjan Zhupa e interpretuar nga aktorët e mirënjohur Luiza Xhuvani, Ndriçim Xhepa, Zamira Kita dhe Kristian

“Dhuna nuk  fshehet  mrena mureve”

“Dhuna nuk  fshehet  mrena mureve”

Sot nga ora 10:00-16:00 në sheshin Skënderbeu, para Teatrit Kombëtar në Prishtinë hepet ekspozita “Dhuna nuk fshehet mrena mureve”. Kjo

Elina Duni interpreton “live” në BBC

Elina Duni interpreton “live” në BBC

Elina Duni, këngëtarja shqiptare në Zvicër, ka performuar mbrëmjen e djeshme “live” në programin “Radio 3”

Filmi “Vdekja e kalit” projeksion të veçantë në “Season of classic films”

Filmi “Vdekja e kalit” projeksion të veçantë në “Season of classic films”

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit, i cili vitin e kaluar u bë anëtar i Shoqatës së Kinematekave Europiane (ACE) këtë vit do marrë

Filmi shqiptar në Oscar 2021 përfaqësohet nga “Derë e hapur”

Filmi shqiptar në Oscar 2021 përfaqësohet nga “Derë e hapur”

Qendra Kombëtare e Kinematografisë ka bërë përzgjedhjen zyrtare nëpërmjet komisionit të posaçëm për filmin

Dy filma për jetën dhe kontributet e jashtëzakonshme të gjyaktëses Ginsburg

Dy filma për jetën dhe kontributet e jashtëzakonshme të gjyaktëses Ginsburg

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington,

Marrëdhëniet racore temë e disa filmave të rinj

Marrëdhëniet racore temë e disa filmave të rinj

Filmi i ri Antebellum nga Gerard Bush dhe Christopher Renz është ndër filmat e fundit afrikano-amerikanë të zhanrit horror që trajtojnë

Mbyllen përkohësisht kinematë e rrjetit të dytë më të madh në SHBA

Mbyllen përkohësisht kinematë e rrjetit të dytë më të madh në SHBA

Kompania që menaxhon rrjetin e dytë më të madh të kinemave në shtetet e Bashkuara po mbyll për një kohë të pacaktuar

Kongoli sjell "Stinë pandemie"

Kongoli sjell "Stinë pandemie"

Situata e pandemisë COVID 19 në Shqipëri ka ngacmuar edhe penën e shkrimtarit të mirënjohur, Fatos Kongoli. Ai ka shkruar një

Rindërtohet shtëpia e At Gjergj Fishtës

Rindërtohet shtëpia e At Gjergj Fishtës

Me rastin e 149 vjetorit të lindjes së At Gjergj Fishtës, një prej figurave më të ndritura të letërsisë shqipe dhe rilindjes

Ambasadori Dervishi sjell librin "50 vjet marrëdhënie me jashtë"

Ambasadori Dervishi sjell librin "50 vjet marrëdhënie me jashtë"

Ambasadori Dashnor Dervishi sjell librin "50 vjet marrëdhënie me jashtë", një përmbledhje e shënimeve të mbajtura gjatë veprimtarisë

Hapen kinematë sipas protokolleve për COVID-19

Hapen kinematë sipas protokolleve për COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka firmosur urdhrin për hapjen e kinemave sipas protokolleve për COVID-19. Urdhri i Ogerta Manastirliut është

100 vjetori i Vangjel Toçit. Personalitet i arkeologjisë, historisë dhe kulturës shqiptare

100 vjetori i Vangjel Toçit. Personalitet i arkeologjisë, historisë dhe kulturës shqiptare

Durrësi i trashëgimisë kulturore lidhet dhe me një emër të veçantë, me emrin e studiuesit dhe arkeologut Vangjel Toçi.

Homazhe për Gjergj Vlashin. Kolegët i japin lamtumirën e fundit themeluesit të estradës së Durrësit

Homazhe për Gjergj Vlashin. Kolegët i japin lamtumirën e fundit themeluesit të estradës së Durrësit

Nga sot, në varrezat e Durrësit prehet dhe Gjergj Vlashi, njeriu që me punën e tij meritoi nderimin e popullit dhe kombit. Lamtumira e fundit

Qyteti im "Në Lunxhëri"

Qyteti im "Në Lunxhëri"

Thonë se drita në Lunxhëri është ndryshe nga vendet e tjera, pak më e fortë, më e shkëlqyer, më e pastër,

Qyteti im “Prespa”

Qyteti im “Prespa”

Liqeni i Prespës, është një nga zonat me tërheqëse turistike të Ballkanit. I rrethuar prej maleve të larta, liqenet e Prespës

Teatri shqiptar në Maqedoninë e Veriut, triumfon “Jul Çezari” i Teatrit Kombëtar Eksperimental

Teatri shqiptar në Maqedoninë e Veriut, triumfon “Jul Çezari” i Teatrit Kombëtar Eksperimental

Vjeshta ka nisur e begatë në aktivitete kulturore-artistike. Teatri po thyen heshtjen e shtatë muajve, e jo thjesht me nga një shfaqje, por me

Zgjedhjet në UT, thellohen debatet

Zgjedhjet në UT, thellohen debatet

Në prag të zgjedhjeve në Universitetin e Tiranës debatet po thellohen. Pas shkarkimit nga detyra në muajin Maj të 5 anëtarëve

Komedia “Testamenti i ri”, shfaqja e parë teatrale në pandeminë e covid-19

Komedia “Testamenti i ri”, shfaqja e parë teatrale në pandeminë e covid-19

Është dhënë shfaqja e parë teatrore në Shqipëri në kushtet e pandemisë. Është komedia “Testamenti i