RTSH 24 Live

Ekonomi

170 kompani amerikane marrin pjesë në panairin e Shangait

170 kompani amerikane marrin pjesë në panairin e Shangait

Tensionet tregtare mes Kinës dhe ShBA-së nuk kanë ulur entuziazmin për tregun kinez të kompanive amerikane, qindra nga të cilat marrin

2,5 milionë lekë u disbursuan për 166 fermerë fitues në një javë

2,5 milionë lekë u disbursuan për 166 fermerë fitues në një javë

Në total deri tani janë disbursuar mbi 1 miliard lekë për 5 278 fermerë, në 12 qarqe të vendit për 7 masat e mbështetjes  Mbi

PD: Buxheti për vitin 2021, është një gënjeshtër elektorale, fatmirësisht i fundit për Ramën

PD: Buxheti për vitin 2021, është një gënjeshtër elektorale, fatmirësisht i fundit për Ramën

Partia Demokratike ka reaguar sot, pas prezantimit të project- buxhetit të vitit 2021 në parlament. Ish- deputetja Jorida Tabaku, komentoi se buxheti

Denaj: Buxheti i vitit 2021 mbështet arsimin, shëndetësisë, bujqësinë, dhe rindërtimin

Denaj: Buxheti i vitit 2021 mbështet arsimin, shëndetësisë, bujqësinë, dhe rindërtimin

Buxheti i vitit 2021 është projektuar të sjellë një rritje ekonomike për vendin në 5.5%. Ministria e financave Anila Denaj në

VENDIMI/ Qeveria do ndihmojë financiarisht bizneset që zbatojnë protokollet anti- COVID

VENDIMI/ Qeveria do ndihmojë financiarisht bizneset që zbatojnë protokollet anti- COVID

Qeveria shqiptare ka miratuar vendimin për të ndihmuar disa kategori biznesesh, të cilat zbatojnë protokollet e sigurisë, në kuadër

Shqipëria 30 vende më lart në renditjen globale për qëndrueshmërinë energjetike, Balluku: Moment krenarie!

Shqipëria 30 vende më lart në renditjen globale për qëndrueshmërinë energjetike, Balluku: Moment krenarie!

Shqipëria shënon një progres të rëndësishëm në renditjen globale për qëndrueshmërinë energjetike. Në

Kufizimi i lëvizjes së mjeteve për shkak të pandemisë, të ardhurat nga kartoni jeshil rënie me 40%

Kufizimi i lëvizjes së mjeteve për shkak të pandemisë, të ardhurat nga kartoni jeshil rënie me 40%

Primet e sigurimit të detyrueshëm motorik që lidhen me sigurimin e përgjegjësisë së përdoruesit të automjeteve për

Paga mesatare e një mësuesi në arsimin e mesëm u rrit me mbi 21% prej vitit 2013

Paga mesatare e një mësuesi në arsimin e mesëm u rrit me mbi 21% prej vitit 2013

Nga 1 janari i këtij viti paga mesatare e një mësuesi në arsimin e mesëm llogaritet 75 550 lekë. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë,

Kompanitë evropiane futen në tregun kinez mes rimëkëmbjes

Kompanitë evropiane futen në tregun kinez mes rimëkëmbjes

  Tregu kinez ka vazhduar të tregojë potencialin për firmat shumëkombëshe evropiane duke u rikuperuar gradualisht nga ndikimi i hershëm

Bllokimet e reja nga COVID 19 po çojnë në rënie të çmimit të naftës

Bllokimet e reja nga COVID 19 po çojnë në rënie të çmimit të naftës

Çmimet e naftës arritën të hënën kufirin më të ulët në pesë muajt e fundit pas bllokimeve të reja të

“Aksesi në Financë”, Denaj: Më shumë mundësi për kreditimin me skemat e garancive dhe granteve

“Aksesi në Financë”, Denaj: Më shumë mundësi për kreditimin me skemat e garancive dhe granteve

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka qenë dhe mbetet në mbështetje për zhvillimin e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme

Biznesi duhet të ndihmohen nga bankat

Biznesi duhet të ndihmohen nga bankat

Pandemia e Covid 19 ka ndikuar me shume tek biznesi i vogël . Gjate  një tryeze për te diskutuar për aksesin ne finance për sipërmarrjet

Kreditimi bankar/ Tirana zuri 62.2 %, të portofolit të huasë në 3 mujorin tretë të këtij viti

Kreditimi bankar/ Tirana zuri 62.2 %, të portofolit të huasë në 3 mujorin tretë të këtij viti

Totali i kredisë në sistemin bankar shënoi vlerën 195 miliardë lekë në tremujorin e tretë të këtij vitit. Banka

Mikrofinanca/ Totali i aktiveve u rrit me 22% në fund të shtatorit

Mikrofinanca/ Totali i aktiveve u rrit me 22% në fund të shtatorit

68% e kërkesave në regjistrin e kredisë, që administrohet nga Banka e Shqipërisë, vijnë nga institucionet e mikrofinancës. Ndonëse

Rama për Vermoshin: “S’ka asnjë ndryshim nga Zvicra e Austria”

Rama për Vermoshin: “S’ka asnjë ndryshim nga Zvicra e Austria”

Kryeministri Edi Rama, ka shpërndarë një video nga Vermoshi, ku ka treguar sesi në këtë vend malor, është ndërtuar një

Moody’s konfirmon qëndrueshmërinë e ekonomisë shqiptare pavarësisht pandemisë dhe tërmetit

Moody’s konfirmon qëndrueshmërinë e ekonomisë shqiptare pavarësisht pandemisë dhe tërmetit

Agjencia Ndërkombëtare e Vlerësimit Moody’s konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B1”, si dhe

Porti i Durrësit, shkëmbime tregtare me 83 porte nga 25 shtete të botës, kryesojnë Italia e Greqia

Porti i Durrësit, shkëmbime tregtare me 83 porte nga 25 shtete të botës, kryesojnë Italia e Greqia

Në 9 muaj Porti i Durrësit ka realizuar shkëmbime tregtare me 83 porte nga 25 vende të ndryshme të botës, shkruan ATSH. Sipas të

Frika prej covid, ja sa milionë euro kanë ruajtur shqiptarët

Frika prej covid, ja sa milionë euro kanë ruajtur shqiptarët

Që nga fundi i muajit shkurt, stoku i depozitave në vend është rritur me 36 miliardë lekë, ose 291 milionë euro (+3.5%).   Rritja

Ahmetaj: Rindërtimi i vendit do mbështetet me fonde të shumta

Ahmetaj: Rindërtimi i vendit do mbështetet me fonde të shumta

Qeveria shqiptare ka mbështetur procesin e rindërtimit të vendit pas tërmetit të 26 nëntori të vitit 2019, me një fond prej

Hapet thirrja e tretë e programit IPARD II

Hapet thirrja e tretë e programit IPARD II

Ministria e Bujqësisë ka vendosur rreth 2 muaj afat në dispozicion të fermerëve dhe agrobizneseve që kërkojnë të aplikojnë

Hekurudha Tiranë-Rinas-Durrës, do të ndërtohet nga kompania italiane INC S.P.A

Hekurudha Tiranë-Rinas-Durrës, do të ndërtohet nga kompania italiane INC S.P.A

Zbatimi i projektit hekurudhor Tiranë-Durrës-Rinas është fituar nga kompanisë Italiane INC S.P.A .  Linja Tiranë-Durrës-Rinas

Denaj: 6 miliard lekë për menaxhimin e COVID-19, nuk ka skenar emergjence

Denaj: 6 miliard lekë për menaxhimin e COVID-19, nuk ka skenar emergjence

Në buxhetin e vitit të ardhshëm qeveria ka planifikuar një fond prej 6 miliard lekësh për të përballuar situatën nga

Xhaçka: Buxheti i mbrojtjes këtë vit afro 12 për qind më i madh

Xhaçka: Buxheti i mbrojtjes këtë vit afro 12 për qind më i madh

Ministrja e mbrojtjes Olta Xhaçka ka bërë të ditur se buxheti për mbrojtjen vitin e ardhshëm do të vijojë të rritet

Projektbuxheti 2021, rriten shpenzimet për  energjinë, planifikimin urban dhe transportet

Projektbuxheti 2021, rriten shpenzimet për energjinë, planifikimin urban dhe transportet

Qeveria shqiptare parashikon të rrisi buxhetin për ministrinë e infrastrukturës dhe energjisë. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë,